Cornell Metodu, not almak, düzenlemek ve gözden geçirmek için bir sistemdir. Profesör Walter Pauk, Cornell Üniversitesi’nden 1950’lerde bu yöntemi tasarladı. Strateji, öğrencilerin kağıtlarını altta bir sıra olacak şekilde iki sütuna bölmelerini içerir. Ayrıca, çok az hazırlık gerektirir, bu da onu sınıfta veya bir müşteri toplantısı sırasında not almak için ideal kılar.

Bu yöntemin gücü sayfa düzenidir. Kendi Cornell Notlarınızı yapmak için sayfaya dev bir I çizerek başlayın. Sayfanın üst kısmına dersin, toplantının veya seminerin adını tarih ve konu ile birlikte yazarsınız. Sol kısım yaklaşık 7 cm genişliğinde olmalıdır ve İşaretler / Sorular / Anahtar Kelime Sütunu olarak adlandırılır. Burası, hepsi soru olarak yazılması gereken alt başlıklarınızı koyacağınız yer. Not alma sütunu olarak da adlandırılan sağdaki daha büyük sütuna, notlarınızı her zamanki gibi yazın.

Not Bölümü
Not almanın kendisi için kelimesi kelimesine notları veya resmi olmayan anahat notlarını kullanabilirsiniz. Cümleleri 5 ila 10 kelime uzunluğunda tutmaya çalışın. Cornell Not Alma yöntemi, uzun cümlelerin kullanılmasını caydırır. Tanınabilir kısaltmalar ve semboller kullanarak sağdaki sütuna yazdığınız kısa notlar hakkındadır. Not almadan önce, kısaltmaların ve ifadelerin bir listesini yapın. Bu, not alma sürecini daha da kolaylaştırır. Sağdaki sütuna önemli kavramları, fikirleri, kişileri, formülleri ve grafikleri yazın.

 

Özet Bölümü

Her sayfanın alt dört santimetresini özet veya sonuç olarak saklayın. Alt sıradaki notları özetlemek, anlayışınızı pekiştirmeye yardımcı olur. Bu en iyi dersten veya atölyeden sonra yapılır. Bu ayrıca daha fazla çalışma veya analizin gerekli olduğu boşlukların belirlenmesine de yardımcı olur.

Robert Marzano’ya göre etkili not alma, öğrenenin kendi anlamlarını oluşturmak için bilgileri silerek ve değiştirerek paylaşılan bilgileri özetlemesini içerir. Harika bir Cornell notları özet sayfasını buradan alın.

 

Bu yöntem nasıl kullanılır?
1. Not Alma Sütunu Kullanın: Ders sırasında telgraf cümleleri kullanarak not almak için not alma sütununu kullanın.

2 Soruları Kullanın: Oturumdan sonra mümkün olan en kısa sürede soruları sağ sütundaki notlara göre formüle edin. Soru yazmak, anlamları netleştirmeye, ilişkileri ortaya çıkarmaya, sürekliliği sağlamaya ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Ek olarak, soru yazmak, daha sonra yapılacak analizler için mükemmel bir aşama oluşturur.

3. Okuyun: Not alma sütununu bir kağıtla örtün. Ardından, yalnızca soru ve işaret sütunundaki sorulara veya ipucu kelimelere bakarak, işaret kelimelerin gösterdiği gerçekleri veya fikirleri kendi kelimelerinizle yüksek sesle söyleyin.

4. Gözden Geçirin: Önceki notlarınızı gözden geçirmek için biraz zaman ayırın. Bunu yaparsanız, mevcut kullanım için çok şey saklayacak ve gelecekteki etkileşimler için iyileştirmeleri veya en iyi uygulamaları belirleyeceksiniz.

 

Post a comment