1- Notlarınıza tarih atın ve ana konuyu görünür hale getirin

Notlarınıza bir başlık vererek ne hakkında olduklarını ilk bakışta kolayca anlayabilirsiniz. Tercihen sayfanın üst kısmında görünen bir tarih ve başlık olması, notlarınızı organize etmenize ve daha sonraki bir tarihte bulmanızı sağlar.

2- Her şeyi yazmayın – önemli noktaları yazın
Söylenen her şeyi (veya slaytlardaki her şeyi) kelimesi kelimesine karalamaktan kaçının. Her şeyi kopyalayarak o kadar tüketilirsiniz ki, bilgiyi işlemek için zamanınız veya beyin alanınız olmaz. Bunun yerine dinleyin ve öğrendiklerinizi kendi kelimelerinizle özetleyin.

Kendinize sorun, Buradaki önemli konular nelerdir? Benim için çıkış noktası nedir? Bu, yalnızca bilgileri daha sonraki bir tarihte daha iyi hatırlamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bilgileri sizinle ve bağlamınızla alakalı hale getirmenize de yardımcı olacaktır.

3- Verilen örneklerle ilgili kısa notlar alın
Sık sık soyut kavramlarla ilgili notların, onlara daha sonra geri döndüğümde daha da soyut görünebileceğini görüyorum. Örneklerse, konuşmacı/öğretmen/sunucu belirli ana noktaları yedeklemek için resimler ve anekdotlar verir, kısa notlar almak için anahtar sözcükleri kullanmayı düşünün. Anlaşılmaz görünen şeyleri netleştirmeye yardımcı olabilirler.

How to take meeting notes: a comprehensive guide | Copper

4- Renk kullan
Üniversite derslerimde bir dizi renkli işaretleyici ve fosforlu kalemle donanmış olan sınıf arkadaşlarımı hatırlıyorum ve notları (en azından benim için) şaşırtıcı bir gökkuşağı renginde karmakarışık olurdu. Bir sonraki kelimeniz için hangi renkleri kullanacağınız konusunda takıntılı zaman harcamanızı önermiyorum, ancak makul bir renk kullanımı notlarınıza çeşitlilik ve netlik katabilir. Örneğin, kilit noktalarınız için bir renk ve örnekler için başka bir renk kullanmayı düşünün. Veya konuşmacının değil, size ait olan yorum ve görüşleri belirtmek için bir renk kullanın.

5- Çizimler ve çizimler kullanın
Eskiz notları, çizimler ve çizimlerle dolu görsel notlar almanın bir yoludur. Ama benim gibi, çizim yeteneğinizden emin değilseniz, notlarınızda çizim kullanımını reddetmek için çok acele etmeyin. Notlarımızı çizerek, bilgiyi kelimesi kelimesine pasif bir şekilde not almakla kalmayıp, bilgiyi işlemek ve kendi eskizlerimize çevirmek zorunda kalıyoruz. İstemiyorsan çizimlerini kimseye göstermek zorunda değilsin, bu yüzden sana mantıklı geldikleri sürece ne kadar iyi ya da kötü oldukları konusunda endişelenme. Sketchnoting yeteneğinizi geliştirmekle ilgileniyorsanız, işte adım adım yararlı bir kılavuz .

6- Başlıkları ve alt başlıkları kullanın
Her ana nokta veya fikir grubu için bir başlık oluşturun. Başlıklar bir mini özet görevi görür ve uzun paragraf notlarını ayırmaya yardımcı olur ve özellikle daha sonra notlara atıfta bulunulduğunda netlik getirebilir. Başlıklarda kendi kelimelerinizi kullanarak aynı zamanda kendinizi bilgiyi işlemeye ve farklı noktalar arasında bağlantı kurmaya zorluyorsunuz.

7- Cümlelerinizi kısa tutun. Madde işaretleri ve numaralandırılmış listeler kullanın.
Uzun cümlelerden oluşan akışlar akıllara durgunluk verebilir. İyi notlar, söylenenlerin özünü bir bakışta anlamanıza izin vermelidir. Cümlelerinizi kısa tutarak, her şeyi kelimesi kelimesine yazmadığınız için kendinizi bilgiyi işlemeye de zorlarsınız. Daha fazla netlik için anahtar sözcükleri (altını renkli bir kalemle çizebileceğiniz) eklediğinizden emin olun. Notlarınızı özlü ve kolay erişilebilir tutmanıza yardımcı olması için madde işaretleri ve numaralandırılmış listeler kullanın.

8- İşlerin nasıl bağlantılı olduğunu görmeniz gerekiyorsa, zihin haritalarını kullanmayı düşünün
Bazılarımız listelere bakmaktan zevk alırken, diğerleri zihin haritalarını kullanmak için daha az doğrusal bir yöntemi tercih eder. Zihin haritaları size kavramların, fikirlerin ve örneklerin nasıl bağlantılı olduğuna dair görsel bir temsil sağlayabilir ve bilgileri daha akılda kalıcı hale getirebilir. Zihin haritalamanın temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın . Zihin haritalarınızı GoConqr ve Mindmup gibi dijital olarak oluşturup saklamayı tercih ediyorsanız, kullanışlı zihin haritalama yazılımları ve web siteleri mevcuttur .

How to take great notes - FutureLearn

9- Notlarınızda boşluk bırakın
ETp (Sayı 117) makalemde , bir sayfanın farklı amaçlar için bölümlere ayrıldığı Cornell not alma yöntemini anlattım. Cornell yönteminin (not) kitabından bir yaprak çıkarmak için, notlarınızı gözden geçirirken yerinde veya daha sonra ekleyebileceğiniz yorum ve düşünceleriniz için yeriniz olması için notlarınızda bir kenar boşluğu bırakmayı düşünün.

10- Notlarınızı düzenli tutun
Benim için farklı defterlere, çekmecelere ve çantalara rastgele yerleştirilmiş kağıtları bulmak ve bunların ne anlama geldiğini merak etmekten daha kötü bir şey olamaz. İlk önce kendinize neden not aldığınızı sorun. Gelecekte başvurmak için mi yoksa sadece bilgileri işlemenize yardımcı olmak için mi (ve notları birkaç gün içinde atacaksınız)? Gelecekte buna başvurmayı düşünüyorsanız, bunları nasıl saklayacağınıza karar verin. Tüm konferans notları veya ders notları aynı deftere mi giriyor? Kronolojik sırayla mı yoksa konu ve temalara göre mi? Notlarını nerede tutuyorsun? Dijital not alıyorsanız, kolayca bulabilmeniz için bir dosyalama sisteminiz var mı? Tüm notlarınız aynı yerde mi saklanıyor? Yoksa eterde kaybolmaya mı meyilliler?

Bu ipuçlarının çoğu roket bilimi olmayabilir, ancak bu ipuçlarını düşünmek ve uygulamak için biraz zaman harcayarak kendinizi sunumlarda, derslerde, atölyelerde, toplantılarda ve konferanslarda dinleyerek geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirirken bulabilirsiniz.

Post a comment